1+1=3

S přibývajícím věkem jsem si pomalu přivykl na myšlenku, že moje kdysi tak hrdá neomylnost při psaní českého jazyka vzala za své s tím, jak se neustále aktualizují pravidla. Donedávna jsem nacházel útěchu alespoň v tom, že matematika pravidla nemění a že 1+1=2 a například procenta jsem byl vždy tak nějak schopen spočítat z hlavy.

Při sledování včerejšího zpravodajství jsem zjistil, že matematika se stává další věcí, jejíž pravidla a zákony se prostě mění. Mluvčí ministerstva vnitra oznámil, že z rozhodnutí c. a k. mocnářství se od dnešního dne výsledky dvou výpočtů z jednoho zdroje dat neprůměrují, ale sčítají. Na položenou otázku, zda mu to nepřijde nelogické, mluvčí Vladimír Řepka s klidnou tváří odvětil, že to s matematikou přeci nemá nic společného, že ministerstvo prostě zvolilo ze dvou schválených možných metodik plně v souladu se zákonem. Vlastně proč ne, že? Zákon jako zákon, konec konců ten matematický už platí nejméně od času monarchie, je zastaralý, už by také potřeboval novelizaci a tak v rámci zákona prováděcího byl aktualizován i ten matematický.

Tak nějak se mi to od včerejšího večera rozleželo v hlavě, spadlou čelist už jsem si také vrátil zpět, ale stále jsem měl pocit, že mi na tom celém něco nesedí nad rámec administrativní chyby. U té si člověk prostě řekne, že ten zákon zase dělal nějaký protekční debil, kterých je v naší státní správě na vyšších postech více než dost. To nemyslím jako urážku, ale názor týkající se duševní vyspělosti oněch jedinců. Viz pojem „debilita“ ve slovníku. Až by člověk u některých úřadů čekal, že před jejich název přibude něco jako „Psychiatrická léčebna hl. m. Prahy – oddělení (doplň jméno úřadu)“ Ale asi by to bylo příliš dlouhé do novin a na obálky dopisů, takže zůstává jen název oddělení.

Každopádně mi to došlo. Problematiku přímé volby řeší prováděcí zákon. Zákon musí projít sněmovnou a senátem. To dělá celkem 281+1 lidí, kteří ten zákon více či méně měli za úkol pročíst a vyjádřit se k němu. Takže aktuální situace má jen tři možná vysvětlení: a) všichni do jednoho jsou to flákači, kteří se ani neobtěžovali na ten zákon podívat, b) všichni do jednoho spadají pod stejnou psychiatrickou diagnózu jako samotný autor onoho zákona (viz pojem debilita ve slovníku), c) je to takto nastaveno účelově. A bohužel, dle mého, c) je správně.  

Obecný odpor zákonodárců k přímé volbě je znám, přichází tak o figurku na šachovnici politických dohod a obchodů. Zvláštní je i fakt, že MV si z možných metodik vybralo tu, která má vyšší pravděpodobnost vyřazení kandidátů. Osobně nemám rád pí. Bobošíkovou, vadí mi její snaha neustále někam kandidovat a jinak o ní člověk neví, pokud zrovna nejede v koloně za Bobkobusem, ale zrovna v jejím případě ten matematický paskvil způsobil, že byla vyřazena proti veškeré logice a tedy nespravedlivě. T. Okamura a V. Dlouhý to mají spočítané tak, či tak, těm už nic nepomůže.

Já prostě nevěřím, že si toho nikdo nevšiml. Vždyť tu správnou metodiku schválili také. Opět mi začíná vřít krev a říkám si, jak dlouho nám ještě bude trvat, než konečně pochopíme, že naše demonstrace jsou jim jen pro smích a urážky. Co bude příště? Zákonem v rámci rovnoprávnosti stanoveno, že děti budou rodit i muži?

Alespoň už chápu, jakou metodiku použil Kalousek výpočet zvýšení DPH. Platový průměr je 23k Kč, na tento průměr dosáhne asi 10% obyvatel, z toho pak 60% mužů a 40% žen. To dělá celkem 110% obyvatel ČR s nadprůměrnými příjmy. To je přece jasné. Sice se Kalousek rok, co rok drbe na hlavě a přemýšlí, jak je možné, že zase vybrali na daních méně, než čekali, ale co, lidi berou hodně a tak zase zvýšíme daně.

Mě osobně, jako občana ČR podobné věci do morku kosti urážejí, mám zlost. A nejen tu „pivní“. A tak vyzývám Ty, kteří organizovali poslední demonstrace, aby je příště spojili s občanskou neposlušností. Chtělo by to zablokovat nádraží, zablokovat státní úřady, zejména finanční, případně celorepublikově odmítnout podat daňové přiznání, já se milerád zúčastním. Tohle přeci nejde donekonečna. I když… v ČR…

Autor: Filip Rulf | sobota 24.11.2012 12:06 | karma článku: 28,59 | přečteno: 1682x