Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co blázníte, dyť jsou tady lidi...

2. 12. 2014 19:15:40
Nevím, zda na to téma byl nějaký průzkum, ale minimálně podle článků na internetu a zejména pak podle blogů a příspěvků v diskuzích pod články člověk nabývá dojmu, že kromě jezevce z Vysočiny snad nic nepůlí českou společnost tak, jako situace na Ukrajině.

Autoři náruživě probírají situaci zleva, zprava, podle historického kontextu, obviňují tu báťušku Putina, tu válečné štváče ze západu, hodnotí se činy a jejich dopady, propaganda. Jeden až skoro před očima vidí maršálskou hůl místo pomyslného pera autorova, kterak důležitě poklepává na mapu plnou vlaječek, strategických kót a vrstevnic.

Nezapomíná se však na něco? Za dobu Ukrajinské krize jsem viděl jen velmi málo článků na téma „a co lidé?“. Slýcháme statistiky zápasů mezi povstalci a ukrajinskou armádou, jednou vítězí ti, podruhé zas tamti. Výsledné statistiky občas nedobrovolně navýší i ti bez mocenských ambicí, obecně označovaní pojmem „civilisté“. Nu což, pinčl sem, pinčl tam, hlavně že je to dnes 2:1 pro ty naše. Když se kácí les, létají třísky, maršálovo srdce jásá.

„Smrt jednoho je tragédie, smrt milionu je statistika“.

Tato slova zazněla z úst jednoho z největších masových vrahů lidské historie, který je mimo jiné podepsán i pod genocidou Ukrajinských obyvatel řízeným hladomorem z 30. let minulého století. Ale nejspíše měl pravdu. Noviny jsou plné článků zabývajících se smrtí jednotlivců z oblastí, kde není válka, dočítáme se o jejich životech, odkazu, známe reakce příbuzných. A čím blíže naší domovině, tím více informací je nám předkládáno.

Na Ukrajině podle zprávy OSN z 30.10.2014 zahynulo v souvislosti s konfliktem přes 4.000 lidí. Dalších 9.300 lidí bylo zraněno a téměř milion lidí uprchlo z postižených oblastí.

Č T Y Ř I T I S Í C E

Úmyslně nepoužívám pro tyto padlé slova oběť. To by totiž naznačovalo, že v Ukrajinském konfliktu jde o něco většího, vyšší smysl. Tak to ale není. Ukrajinský konflikt je hloupý a absurdní. Jde o moc. O území. O ego několika lidí. Nejde o nic vyššího. Nejde o svobodu. Na obou stranách barikád se lidé měli víceméně stejně a požívali podobných svobod a práv. Tak proč? Proč bylo na čtyři tisíce lidí zavražděno? Kvůli názoru? Stojí názor za smrt? A je to názor, který bude platit i za sto let? Co by dnes řekl na svou smrt kterýkoliv z vojáků např. Alexandra Velikého?

Zemřeli vojáci obou (resp. všech) stran, zemřeli civilisté, děti, ženy, muži. Každý z nich měl své jméno, svou rodinu, své přátele. Každý prožíval život tak jako my. Emoce, obavy, radosti, myšlenky. Strach ze smrti, strach ve smrti. S každým mrtvým zanikl jeden svět. Vše skončilo z vůle někoho jiného. Není den a noc, není láska, nejsou rodiče, děti, přátelé. Není ani vzduch, ani vítr. Není čas. Absolutní Konec.

Osobně si myslím následující:

„Jediným objektivním důvodem pro to, aby šli lidé hromadně do války je obyčejná lidská svoboda.

Vše ostatní je jen důsledkem toho, kde nebo komu jsme se narodili. “

Svět nejsou šachy. Jak je možné, že jakmile se konflikt rozroste do desítek bojovníků na obou stranách, už nejde o vraždění, ale jde téměř o sport. Rozhodčí jménem OSN, EU, NATO atd. dohlíží na dodržování ženevských konvencí, ale jinak, v rámci pravidel, se zabíjejte jak chcete. Nová olympijská disciplína pro hry 2016 – zápas střelnými zbraněmi, mrtvý za dva body, raněný za bod.

Svět by měl k podobným situacím zaujmout jasné stanovisko a v čele s OSN nebo jinou organizací vynutit ukončení podobných konfliktů. Separovat agresory, odříznout zdroje, pomoci napadeným. Je jasné, že podobné situace se nedají ekonomicky vyhrát, podpora postižených států by stála svět obrovské peníze a odrazila by se na cenách komodit a celkové ekonomické situaci napříč kontinenty.

Na druhou stranu by mohla zachránit tisíce životů. Nevinných životů. Jednání „západních“ na mne působí jako když vám někdo zasedne místo v kině a vy nevíte, jestli ho vyhnat nebo si sednout jinam. Existující sankce Rusku neprospěly, to jistě. Ale ani je neochromily. Daleko větší ranou je pro Rusko aktuálně klesající cena ropy. Mne osobně životní zkušenost naučila, že když si někdo myslí, že může cokoliv, že si necháme líbit cokoliv, není domluva řešení. Nakonec vždy zabrala až (velmi) tvrdá a nekompromisní akce.

Proč se tedy něco nestane. Něco velkého, něco hmatatelného. Něco, co by ukázalo odhodlání civilizovaného světa světa bránit nejen sebe, ale i ostatní proti nesmyslené agresi kdekoliv. Nemluvím o další válce. Modré přilby nebo podobné "vojenské" řešení by jen eskalovalo konflikt a dalo Rusku další záminku. Mluvím o maximální ekonomické izolaci. Nejen Ruska. V tuto chvíli už by si i Ukrajina zasloužila sankce za způsob, jakým vede své akce. A zabránit zabíjení, byť za cenu vlastního ekonomického nepohodlí mi přijde jako dobrý obchod.

Něco už přeci jednou musí otřást světem, pro který je normální, že agresoři zůstanou nakonec nepotrestání. Protože byla přeci válka. Protože nemůžete zavřít stovky lidí. Jen plnili rozkazy. Protože, protože... dyť to byla nakonec jen taková hra.

Autor: Filip Rulf | úterý 2.12.2014 19:15 | karma článku: 15.17 | přečteno: 1005x

Další články blogera

Filip Rulf

musíte Islám pochopit - Proč, ptám se...

Většina médií a politických představitelů nás posledních pár dní nabádá, abychom se podívali na Islám ze širšího hlediska. Že nelze paušalizovat a utvářet si závěry na základě činů několika teroristů.

14.1.2015 v 13:24 | Karma článku: 34.33 | Přečteno: 1808 | Diskuse

Filip Rulf

Tak zas začíná lovecká sezóna na nás empatické...

Včera večer jsem při cestě z práce poslouchal radio a kromě spousty reklam, jejichž účelem je prostřednictvím mých dětí mne přivést na mizinu a poté do blázince (ne nutně v tomto pořadí), slyšel jsem také „prosbu“ o pomoc pro děti z dětských domovů. Darujte jim něco, co chtějí, případně něco, co potřebují.

5.12.2014 v 8:45 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 655 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Irena Maura Aghová

Společnost: Všechno je marnost

Poznáváte první slova z Knihy Kazatel? Někteří lidé si vykládají tato slova tak, že nemá cenu se namáhat, když stejně si jde všechno vlastní cestou. Ale je v tom něco více ...

28.6.2017 v 0:38 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 203 | Diskuse

Beata Krusic

Něco o nadávání, kritizování a taky trochu o přijetí...........

Docela mě baví sledovat, jak člověk stále něco hodnotí, kritizuje a nikdy není s ničím spokojený. Pořád ta hlava potřebuje něco vyhodnocovat, korigovat, vylepšovat. Nikdy nic akorát:-).

27.6.2017 v 23:11 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 265 | Diskuse

Josef Nožička

Několik vět 2017: jsou Kalvoda, Ruml či Kocáb opravdu ti praví?

Médii dnes probleskla zpráva o tom, že některé známé osobnosti vydaly prohlášení s názvem Několik vět 2017.

27.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 41.53 | Přečteno: 2054 | Diskuse

Monika Pilloni

Migranti, nekonečná invaze pokračuje : 5000 včera, 8500 dnes

ITÁLIE - Exodus bez konce: poslední dva dny bylo naloženo 13.500 migrantů, kteří vypluli z Libye ... mezitím v Mineo žadatelé o azyl zablokovali hlavní silnici a požadovali grátis vstup na koupaliště a do přímořských letovisek.

27.6.2017 v 19:25 | Karma článku: 40.92 | Přečteno: 2781 | Diskuse

Jan Dvořák

Milouš J. k Několika (novým) větám profesionálních signatářů

K nové protestní iniciativě občanské veřejnosti, která se inspirovala stejnojmenným aktem Několik vět z r. 1989, a to tak důkladně, že kromě názvu převzala i řadu někdejších signatářů, se vyjádřil specialista na podobné věty.

27.6.2017 v 18:13 | Karma článku: 26.62 | Přečteno: 833 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2056
člověk, IT Individuum, ateista, optimista, konstruktivní kverulant, milující otec dcery, oddaný manžel a spousta jiných superlativů, které by se lépe vyjímaly na náhrobku tesaném rukou blízkých než jako šovinistická definice na blogu na max. 1000 znaků.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.