Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

musíte Islám pochopit - Proč, ptám se...

14. 01. 2015 13:24:28
Většina médií a politických představitelů nás posledních pár dní nabádá, abychom se podívali na Islám ze širšího hlediska. Že nelze paušalizovat a utvářet si závěry na základě činů několika teroristů.

Lidský mozek a rozhodování funguje na základě opakovaných zkušeností. Mozek si vytvoří teorii a následně ji ověřuje. A čím vice je událostí, potvrzujících vaši “teorii”, tím vice se váš mozek utvrzuje v tom, že teorie je pravdivá. Přirozený process.

A naše zkušenosti na základě událostí nejen ve Francii, ale i v Pakistánu a jiných koutech světa svádí k obecnému odsouzení Islámu a lidé by si skutečně měli uvědomit, že valná většina muslimů tyto činy odsuzuje. Je také pravdou, že v oblastech ovládanými Talibanem, ISIS, Hamasem a jinými fundamentálně extremistickými “spolky” jsou to právě bežní občané, muslimové, jejichž práva jsou nejvíce pošlapávána a kdo skutečně trpí. V tomto ohledu skutečně chápu a rozumím snaze o větší pochopení celé problematiky.

Žijeme ve 21. Století, doby barbarských křižáckých výprav a inkvizice jsou pryč, dospěli jsme, poučili se. I proto se nyní snažíme o obecné uznávání svobody, lidských práv a rovnoprávnosti ve všech zemích s demokratickým režimem. Z hloubi duše vím, že je to tak správné, spravedlivé a mělo by to tak být.

ALE:

Když se na takový teroristický útok podíváme jako na zločin, pak stejně jako u jiných zločinů platí, že aby ho někdo spáchal, musí mít následující. Příležitost. Prostředky. Motiv.

Příležitost a prostředky jsou světské záležitosti a dají se opatřit a zařídit. Ale to, co události uvádí do pohybu je motiv. Když přijde na diskuzi o budhismu, slovo terorismus nejspíše nepade. Stejně tak u židů, křesťanů, hinduistů a nakonec ani u scientologů nebo pastafariánů, byť by se ojedinělé případy asi našly. Ale zkuste chvíli diskutovat o Islámu. Rozdíl je v tom, že ostatní náboženství motiv nemají. Kdežto motiv pro vraždění ve jménu Islámu je zakotven přímo v jejich svaté knize. Takže stačí věřit a máte důvod vraždit. To jestli to uděláte nebo ne, je věc druhá.

Nemusím nic vědět ani o židech, ani o křesťanech nebo scientolozích, abych věděl, že se jich nemusím bát. Proč bych tedy měl být nucen nejprve pochopit Islám, abych rozuměl, že to tak vlastně nemyslí? Nechci. Odmítám. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Žij a nech žít. Víc od nikoho nežádám.

Rozebírat příčiny omezeného přemýšlení, nespokojenosti, demagogických výkladů koránu nebo vliv noboženského drilu, kterým procházejí muslimové od útlého dětsví, to by vydalo na knihu. Většina je nejspíš pravda. Ale rozhodně nic z toho není omluva pro žádný z teroristických činů. Ne, nejsou to činy ze zoufalství. Jsou to akty pomsty a způsob prosazování názorů a to je velký rozdíl.

Možná jsem si právě vysloužil titul “hater”, pokud má někdo potřebu mne škatulkovat. Ale pokud p. Muhammad Abás, předseda muslimské unie v ČR řekne, že nesouhlasí s terorismem, že to nejsou muslimové (viz. jeho konspirační teorie) a pak dodá, že nelze vést válku proti muslimům a očekávat, že vše bude v pořádku, pak mě to celkem děsí. Pokud vím, žádná země EU ani NATO nevede nikde válku proti muslimům. Nikdo nevyhlásil válku žádnému muslimskému státu. Jen teroristům. Takže tito teroristé buď nejsou muslimové, pak nechápu, proč p. Abás naznačuje, že jde o odvetné akce za činnost vojenských jednotek na blízkém východě nebo to muslimové jsou a p. Abás tím de facto přiznává, že nasazení jednotek NATO a EU na blízkém východě chápe jako vyhlášení války muslimům! A to je vice než znepokojující tvrzení.

Myslím si, že nálada v nemuslimské společnosti je zcela v rozporu s tím, co je nám prezentováno a jaký je “oficiální” názor na muslimy. Nejsem sociálně izolovaný a ani nejsem typ, který by vyhledával jednobarevné názory, ale myslím si, že lidé pomalu začínají volat po jiném přístupu než je ten liberálně humanitní. Protože pro běžného člověka je to stejné, jako když máte problematického známého. Možná není zlý, možná to myslí dobře, možná upřímně lituje svých chyb. Ale jestliže má negativní dopad na váš život, pak vás bude časem unavovat ho neustále omlouvat. Začnete se mu vyhýbat a prostě už ho ve své blízkosti a ve svém domě nebudete chtít. A to je myslím skutečná nálada většiny. Nechť se vrátí domů, ať se přestěhují do zemí, které se řídí Islámem, jehož se tak vehementně zastávají a žijí si tam v míru se svými bratry a sestrami. Alláh s nimi.

Jestliže je zakázán nacismus jako ideologie vedoucí k potlačení práv a svobod, měl by být stejným metrem měřen i Islám, neboť take vede k potlačení práv a svobod. Nelze to omlouvat nebo se to snažit pochopit. Není proč. Spravedlnost je slepá, slouží většině a nevyhoví vždy všem a za všech okolností. (Litera vs. duch zákona) A většinu v tuto chvíli tvoří nemuslimské obyvatelstvo.

P.S: bude se konat protest: http://jirimusil.blog.idnes.cz/c/443809/Zlo-zvitezi-kdyz-ti-kteri-mohou-neco-udelat-neudelaji-nic.html

Autor: Filip Rulf | středa 14.1.2015 13:24 | karma článku: 34.33 | přečteno: 1814x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Sylva Heidlerová

Život na jehlách aneb kdo mi jednou jehlu navleče?

Moje životní ponaučení: ženám pod padesát prodáš jehly leda v obuvi. Ty na jehlách žijí. Ženy po padesátce je hledají v kupce sena, ty s nimi šijí.

24.10.2017 v 11:36 | Karma článku: 11.91 | Přečteno: 178 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Cesta pravdy - jdete na ní i vy?

Seděl jsem nad klávesnicí a byl jsem v pasti. V mentální pasti. Měl jsem strach. Ten text byl skvělej, byl plnej mě. Bez příkras a keců. Jenže to bylo právě ono...

24.10.2017 v 9:12 | Karma článku: 5.10 | Přečteno: 108 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Všichni máme máslo na hlavě, ale zřejmě kvůli muslimům ho zdražili

Především bych se chtěl znovu omluvit svým bratrům mezi křesťany a Židy za to, že jsem účelově citoval Biblické verše vyjadřující násilí či podřízenost žen.

24.10.2017 v 8:52 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 318 |

Ervín Dostálek

Dočkají se významní obvinění do té doby, než půjdou do důchodu, konečného verdiktu soudu?

Soudci to nemají lehké - co vše musí prostudovat a vzít v potaz, aby jejich verdikt byl jasný a spravedlivý. A co těch případů mají a těch stran dokumentů, že. Ale je to jejich džob a měli by s ním být hotovi, co nejdříve, ne?

24.10.2017 v 8:41 | Karma článku: 10.85 | Přečteno: 170 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Celebrity na blogu: Liv a Elle

Na temnoucím nebi VIP, když slunce splyne s horizontem Středozemního moře, září nad Svatou zemí hvězda nad jiné úchvatná. Jmenuje se Bar Reafaeli.

24.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 107 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2058
člověk, IT Individuum, ateista, optimista, konstruktivní kverulant, milující otec dcery, oddaný manžel a spousta jiných superlativů, které by se lépe vyjímaly na náhrobku tesaném rukou blízkých než jako šovinistická definice na blogu na max. 1000 znaků.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.